Nečekaně zemřel Simon Mawer. Autor Skleněného pokoje psal i o pražském jaru

Zdroj Zdroj: idnes.cz     18.02.2025 (16:51)     Sekcia kultura

Ve věku 76 let zemřel britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro. Mawer zemřel nečekaně ve středu 12. února, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo. celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Světlo naděje pro hudební svět. Simon Rattle bude na Pražském jaru dirigovat Mahlera

Zdroj Zdroj: aktualne.centrum.cz     21.11.2020 (14:11)     Sekcia kultura

Dochází k excelentním výsledkům v širokém repertoáru od staré až po současnou hudbu. Provází ho pověst vizionáře a trendsettera.

 

Na Pražském jaru vystoupí Simon Rattle, zahajovací koncert povede Jurowski

Zdroj Zdroj: aktualne.centrum.cz     10.11.2020 (11:50)     Sekcia kultura

Přijede London Symphony Orchestra se svým novým šéfdirigentem sirem Simonem Rattlem nebo bavorští rozhlasoví symfonici s Jakubem Hrůšou.

 

Zemřel Petr Hořejš, autor slavné knižní série Toulky českou minulostí

Zdroj Zdroj: idnes.cz     27.07.2023 (16:33)     Sekcia kultura

Ve věku 84 let zemřel ve čtvrtek redaktor, spisovatel a scenárista Petr Hořejš, autor knižní série Toulky českou minulostí. Dříve psal pod pseudonymem Petr Hora. O jeho úmrtí informovala manželka Jitka Hořejšová.

 

Zemřel Viktorín Šulc, autor detektivek i kriminalistické literatury faktu

Zdroj Zdroj: idnes.cz     25.01.2025 (12:39)     Sekcia kultura

Ve věku 73 let zemřel v pátek spisovatel a scenárista Viktorín Šulc. Psal především detektivní romány, ale také kriminalistickou literaturu faktu. Pravidelně přispíval odbornými články i do Kriminalistického sborníku a časopisu Policista.

 

Zemřel uznávaný historik Johnson. Ocenil ho i Bush, Thatcherové psal projevy

Zdroj Zdroj: idnes.cz     13.01.2023 (22:20)     Sekcia kultura

Ve věku 94 let ve čtvrtek po dlouhé nemoci zemřel spisovatel a historik Paul Johnson, autor knihy Dějiny 20. století a dalších více než 50 titulů. S odkazem na jeho syna o tom v pátek informovala agentura Reuters, která připomněla Johnsonovu podporu britské konzervativní premiérky Margaret Thatcherové.

 

V 75 letech zemřel spisovatel Vojtěch Steklač, autor Boříkových lapálií

Zdroj Zdroj: idnes.cz     15.01.2021 (06:10)     Sekcia kultura

Ve věku 75 let zemřel spisovatel a překladatel Vojtěch Steklač. O úmrtí informoval Havlíčkobrodský deník. Steklač psal hlavně knížky pro děti, nejznámější je asi série Boříkovy lapálie, příběhy čtveřice kamarádů z pražských Holešovic. Několik desítek let byl Steklač spojen s městysem Havlíčkova Borová na Vysočině, kde měl chalupu.

 

Zemřel britský herec Simon Fisher-Becker, rozesmátý duch z Harryho Pottera

Zdroj Zdroj: idnes.cz     10.03.2025 (16:32)     Sekcia kultura

Britský herec Simon Fisher-Becker, známý ze seriálu Doctor Who (Pán času) a filmu Harry Potter a Kámen mudrců, zemřel ve věku 63 let. V neděli o tom informoval jeho manžel Tony, a to na hercově oficiální facebookové stránce.

 

Zemřel populární španělský autor knih pro mládež Ruiz Zafón

Zdroj Zdroj: aktualne.centrum.cz     19.06.2020 (12:56)     Sekcia kultura

Ve věku 55 let na rakovinu zemřel Carlos Ruiz Zafón, v Česku nejznámější jako autor románu Stín větru.

 

Zemřel autor knih pro děti, Eric Carle se proslavil nenasytnou housenkou

Zdroj Zdroj: idnes.cz     27.05.2021 (07:21)     Sekcia kultura

Ve věku 91 let zemřel americký spisovatel dětských knih Eric Carle. Autor knih jako Tuze hladová housenka zemřel v neděli v letním domě v Northamptonu ve státě Massachusetts obklopen svými nejbližšími, uvedla ve čtvrtek spisovatelova rodina.

 

Mou vlast na Pražském jaru zahraje Collegium 1704

Zdroj Zdroj: idnes.cz     24.03.2021 (14:25)     Sekcia kultura

Zemřel autor Forresta Gumpa, spisovateli Groomovi bylo 77 let

Zemřel autor komiksů Jean-Claude Mézieres, podílel se na Pátém elementu

Zemřel rakouský spisovatel Pollack, autor Kontaminovaných dějin

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

Zemřel Burt Bacharach, autor hitu z filmu Butch Cassidy a Sundance Kid

Mnoho krásných knih pro děti nemá obsah. Myslím i na rodiče, říká autor

V 85 letech zemřel ruský skladatel Artěmjev. Autor hudby k olympiádám a filmům

Zemřel Winston Groom, autor knižní předlohy snímku Forrest Gump

Slavný dirigent Thomas se po nemoci zbavuje závazků, přijede ale do Prahy

Orchestr vedl nepřetržitě 33 let. Těmirkanov končí u Petrohradské filharmonie

Spor o Widmanna. Z klarinetisty bude také na Pražském jaru čišet dobrá nálada

Zemřel francouzský spisovatel Jean Teulé, autor románu Potřeby pro sebevrahy

Zemřel Jean-Claude Carrière, psal scénáře i s Formanem

Zemřel autor textů legendárních hitů. Krečmar otextoval Gotta i Neckáře

Hudba z krajiny, co vyzařuje ticho. Na Pražském jaru zazní pozdní renesance

Retro zážitky v technologickém věku. Pražské jaro ukázalo, že digitalizace nemůže nahradit skutečná lidská setkání

Zemřel John Le Carré, psal špionážní romány z období studené války

Ve věku 76 let zemřel Ján Sedal. Známá tvář HaDivadla a držitel Thálie

Norský autor detektivek Horst se snaží přivádět čtenáře za policejní pásky

RECENZE: Škoda, že Libuše není symfonie. Na Pražském jaru by zazářila

Esfahani posouvá cembalo do mainstreamu. V pátek zažije debut na Pražském jaru

Zemřel režisér Hudson. Sošku Oscara získal hned za celovečerní debut

Třináct let zpoždění. A nyní spisovatel připustil, že už Hru o trůny nedokončí

Dirigentská kometa z Litvy. Vystoupení talentované umělkyně bylo na Pražském jaru výjimečné

Zemřel skladatel Jim Steinman, spolupracovník zpěváka Meat Loafa

Zemřel spisovatel Toman, autor Strážců či Kruana ze zadní strany „ábíčka“

V 49 letech zemřel Erick Morillo, autor tanečního hitu I Like to Move It

Zemřel Wilbur Smith, autor „politicky nekorektních“ dobrodružných románů

Zemřel hudebník Jaroslav Wykrent. Psal texty pro Rottrovou, hrál v Synkopě

Zemřel Miloš Povondra-Bondy, autor knihy Co odvál dým

Zemřel hudební skladatel Johnny Mandel, autor melodie ze seriálu M.A.S.H.

Po vážné nemoci zemřel spisovatel Antonín Bajaja, za svá díla získával ocenění

Ve 49 letech zemřel Bořič mýtů Grant Imahara, měl zřejmě výduť na mozku

Zemřel výtvarník Viktor Čižikov, autor maskota olympiády v roce 1980

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy