V šlépějích moudrých předků: jak se stavělo ze dřeva a kamene?
Zdroj: 21stoleti.cz 20.07.2022 (08:03) zajímavosti
Při pohledu na majestátní hrady a zámky si leckterý fanoušek architektury položí otázku, jak se to našim předkům povedlo? Všichni tušíme, že to neměli jednoduché. Panovníci za sebou ale měli armádu dělníků, kteří jim jejich sídla vybudovali. Mnohem těžší to měli lidé v podhradí… Středověké stavebnictví je typické několika věcmi. Stavění svépomocí, absence služeb jako celý článek
Jak zněla hudba našich předků. Vědci rozehráli 18 tisíc let starý nástroj
Zdroj: idnes.cz 17.02.2021 (00:00) zajimavosti
Desítky let ležela jen tak v toulouském muzeu. Až nedávno vědci seznali, že onu mušli před 18 tisíci lety opracovaly ruce našich předků. Tak, aby vydávala tóny, konkrétně C, C s křížkem a D. Podle autorů výzkumu je to nejstarší známá lastura upravená do podoby hudebního nástroje na světě.
Výsledek mayské míčové hry vytesaný do kamene
Zdroj: 21stoleti.cz 14.04.2023 (10:00) zajimavosti
Mayská civilizace se v dějinách lidstva řadí k těm významným a pokročilým. Mayové stavěli neskutečná města z kamene, věnovali se matematice i astronomii. Uměli se však také bavit a užívat si života. Zálibu našli v tabáku, stejně jako v míčové hře, která se nazývala tlachtli. Nyní se archeoložce Lizbeth Beatriz Mendicut podařilo v ruinách mayského
KVÍZ: Moudré i provokativní. Vyzkoušejte, jak znáte výroky slavných
Zdroj: idnes.cz 24.10.2023 (00:00) zajimavosti
Jejich autorky a autoři působili ve vědě, politice, v umění. Dopustili se jímavých, provokativních, rebelských, moudrých i žertovných výroků. Dokážete citáty přiřadit k jejich autorům? V každém případě se poučíte.
Člověku z 12. století bychom rozuměli, ale neměli si s ním co říct, říká expert
Zdroj: idnes.cz 13.12.2023 (20:00) zajimavosti
Už pětadvacet let žije ve 12. století. Obrazně, ale trochu i doopravdy. Již čtvrt století totiž staví Ladislav Tomič s přáteli šlechtický dvůr Curia Vítkov, který představuje téměř dokonalou repliku sídla z doby před osmi sty lety. Chybí už jen několik budov a vše má být završeno stavbou kostela. Jak se tehdy žilo? A z čeho se stavělo?
Proč se lidé zmenšovali? Výšku našich předků jsme dohnali až v minulém století
Zdroj: idnes.cz 12.07.2020 (12:00) zajimavosti
Postupem let se lidské tělo opotřebovává. Náš zrak, sluch i paměť slábnou, bolí nás záda a klouby, přibíráme kilogramy a nemůžeme je už shodit. Mění se i naše tělesná výška. Začínáme růst do země. A to už po třicítce.
Fascinující hra s gravitací. Vršení kamenů je sport, meditace i umění
Zdroj: idnes.cz 15.04.2023 (00:00) zajimavosti
Vcítíte se do kamene, srostete s ním, nevnímáte nic jiného kolem, dech se vám zpomalí. A spolu s balvany, valouny a valounky bojujete se zemskou přitažlivostí, hledáte rovnováhu tam, kde by v ní nikdo nedoufal. Vršení kamenů je unikátním sportem, jenže je též meditací i uměním.
OBRAZEM: Masky Kvakiutlů děsily misionáře, za potlače indiánům hrozilo vězení
Zdroj: idnes.cz 04.07.2021 (00:00) zajimavosti
Byly oslavou předků, kteří měli podle bájí zvířecí podobu. Pro okamžik ceremonie jim ji masky zase propůjčovaly. Indiáni z etnika Kvakiutlů byli v tvorbě masek mistry. Jejich obřady však byly trnem v oku misionářům i státu.
Klonovaná hříbata koně Převalského mají zvýšit diverzitu druhu
Zdroj: 21stoleti.cz 26.01.2024 (09:00) zajimavosti
Kůň Převalského je považován za jediný do současnosti přeživší druh divokého koně. Ve volné přírodě byl téměř vyhuben na přelomu 60. a 70. let 20. století, přežil jen díky péči zoologických zahrad a mezinárodní spolupráci. Významnou roli v tom sehrála i ZOO Praha. Koně žijící v zoo pocházejí pouze ze 13 předků, ke zvýšení diverzity
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Zdroj: 21stoleti.cz 04.03.2024 (14:00) zajimavosti
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny. V roce 2019 se například stala základem výzkumu australských vědců, kteří se zaměřili na průměrnou délku života našich předků, neandertálců a denisovanů. Zatímco u člověka
Slavní předci? Češi mají nejčastěji sedlácké kořeny, říká genealog
Zdroj: idnes.cz 17.01.2024 (00:00) zajimavosti
Pokud si chcete sestavit rodokmen a vaši předkové pásli kdesi po Čechách zvěř, daleko do minulosti se nedostanete. Stejně nejspíš nevyjde ani hledání vašich domnělých šlechtických předků, byť se třeba o nějakém možném spojení ve vaší rodině mluví. „Bývají to báchorky postavené na vodě,“ tvrdí genealog Jan Ebert.
Teotihuacán: Město bohů, které odmítá promluvit
Králík nebo pes? Kdo může za odchod neandrtálců ze scény?
Roman Pavela: Šaman českých bylinek
Lesní „lázeň“ zlepší zdraví a podpoří boj proti rakovině
Kytara si vybírá svého kytaristu. Důležitá je i volba dřeva, říká výrobce
Ženy byly silné a schopné vždy. Obrozenci jejich historii přepsali, říká historik
Čím si doma zatopit? Známe i neobvyklá řešení
Erotická hračka starého Říma. Je to dildo, míní vědci o dřevěném kolíku
OBRAZEM: Válka otevřela ženám pracoviště. A nabídla dřinu a diskriminaci